Facebook

Žlučník je dutý orgán hruškovitého tvaru nasedající na spodní plochu jater. Jeho objem je 30–50 ml. V době mezi jídly slouží k uchovávání a zahušťování žluče, která vzniká v jaterních buňkách. Žlučovodem se pak žluč dostává do tenkého střeva. Žluč je tekutina žluté až zelené barvy, která je důležitá pro trávení tuků. Obsahuje vodu, žlučové kyseliny, hlen, cholesterol, mastné kyseliny a žlučová barviva.

NEJČASTĚJŠÍ ONEMOCNĚNÍ ŽLUČNÍKU:

1) Žlučové kameny (cholelitiáza) – vznikají srážením jednotlivých částí žluči, pokud dojde k narušení rovnováhy cholesterolu, žlučových kyselin a fosfolipidů. Postihují asi 20 % populace, častěji se vyskytují u žen. Mezi rizikové faktory patří obezita, strava s vysokým obsahem tuků, cukrů a nízkým obsahem vlákniny, opakovaná těhotenství, zátěž. Onemocnění bývá bezpříznakové, u některých jedinců se může projevit žlučníkovou kolikou s bolestí v pravém podžebří. Po tučných jídlech se může objevit pocit plnosti, nadýmání, říhání, průjmy. Mohou způsobit neprůchodnost žlučovodů nebo zánět žlučníku. Pokud způsobují závažnější problémy, je potřeba chirurgicky odstranit celý žlučník.

2) Žlučníkový zánět (cholecystitida) – bývá způsobený žlučovými kameny nebo infekcí. Mezi příznaky patří teplota, zvracení, zimnice a velké bolesti břicha. Může být akutní nebo chronický. Chronický zánět je mírnější, mezi příznaky patří nadýmání, pocit plnosti po tučném jídle, bolesti břicha.

KDY JE POTŘEBA NAVŠTÍVIT LÉKAŘE?

· opakované zvracení s obsahem krve

· změna barvy stolice

· kolikovité bolesti v pravém podžebří s horečkou

· zežloutnutí kůže nebo bělma

ŽLUČNÍKOVÁ DIETA A PREVENCE:

Dodržování žlučníkové diety je prevencí obtíží i součást léčby po nebo během onemocnění žlučníku. Nezbytné je snížit množství tuků a cholesterolu ve stravě, vyhýbat se smaženým, tučným a kořeněným jídlům. Za nevhodné potraviny se považují tučná masa a uzeniny, bobulovité ovoce, nadýmavá zelenina a luštěniny (fazole, hrách, čočka), pálivé koření, perlivé nápoje, alkohol, zrnková káva, kynuté těsto. Mezi vhodné potraviny patří vařené maso, ovoce (jablka, banány, pomeranče) a zelenina (mrkev, řepa, listová zelenina) v přiměřeném množství, dušené brambory, mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku, neperlivé nápoje, čaje, voda. Obecně je vhodnou přípravou jídel vaření a dušení.

Prevencí je i redukce tělesné hmotnosti, dodržování pitného režimu, cvičení, omezení pití alkoholu a kouření, pravidelné lékařské prohlídky.

VOLNĚ PRODEJNÉ PŘÍPRAVKY:

Onemocnění žlučníku spadá především do kompetence lékaře, zvláště pokud se jedná o akutní stavy. Mezi volně prodejné léčivé přípravky, které lze užít na zmírnění obtíží při nekomplikovaných chronických onemocněních žlučníku nebo žlučových cest, jako jsou žlučové kameny nebo žlučníkový zánět, patří Febichol, Isochol a Rowachol. Isochol a Rowachol tlumí bolesti při křečích žlučníku nebo žlučových cest.

Febichol tobolky

účinná látka: fenipentol – syntetická látka odvozená od účinných látek koření kurkumy – vede ke zvýšení produkce žluči s vysokým obsahem cholesterolu a žlučových kyselin

Isochol tablety

účinná látka: hymekromon – syntetická látka, podporuje tvorbu a vylučování žluče, tlumí bolest při žlučových obtížích tím, že uvolňuje bolestivé křeče hladkého svalstva žlučníku

Rowachol tobolky, Rowachol kapky

účinná látka: směs rostlinných silic – zvyšují tvorbu a vylučování žluče, zmírňují křeče hladkého svalstva žlučových cest, podílí se na rozpouštění a vyloučení žlučových kamenů

Jako doplněk se při onemocněních žlučníku mohou užívat léčivé čajové směsi, např. Thé Salvat nebo Žlučníková čajová směs. Čaje jsou součástí žlučníkové diety, podporují tvorbu a vylučování žluče, působí mírně projímavě, proti nadýmání, uvolňují napětí v břiše a zmírňují pocity plnosti. Z doplňků stravy lze užívat přípravek Chalosal, který uvolňuje žluč a přispívá k mírnění křečí.

Leros Thé Salvat porcovaný, Leros Thé Salvat sypaný

účinná látka: řepíková nať, jablečníková nať, boldovníkový list, krušinová kůra, heřmánkový květ, nať máty peprné, smetankový kořen s natí

Megafyt Žlučníková čajová směs

účinná látka: řepíková nať, jablečníková nať, reveňový kořen, nať máty peprné

Chalosal žlučníkové kapky

účinná látka: mátová a eukalyptová silice, extrakt kurkumy dlouhé, vrby nachové a krušiny olšové


Tereza Švejcarová, DiS.

lékárna Medicentrum Mělník

říjen 2024

zdroj: www.lekarnickekapky.cz