Chrápání patří mezi nepříjemné zvukové projevy, obtěžující zejména ty, kteří s chrápajícím sdílejí společnou místnost. Potíže mohou být krátkodobé, jsou-li spojeny s nachlazením a omezenou průchodností horních cest dýchacích, často jsou však trvalé a lékaři je řadí mezi poruchy spánku s méně či více závažnými zdravotními následky. Chrápání postihuje až 3krát častěji muže než ženy, obvykle ve věku mezi 35. a 65. rokem. Může se však objevit také u dětí nebo u těhotných žen. Chrápání vzniká vibrací tkání, na kterou naráží procházející vzduch, a je způsobeno zúženými dýchacími cestami nebo překážkou v těchto cestách.
Nejčastějšími příčinami jsou:
vybočená nosní přepážka, otékající nosní sliznice (např. u chronické rýmy) nebo výskyt polypů v nose, zvětšené krční mandle, snížené měkké patro, zbytnělá tkáň v nosohltanu, uvolněné svalstvo v oblasti horních cest dýchacích, které následně utlačuje dýchací cesty a zužuje jejich průchodnost.
Přidruženými faktory, které mohou stav ještě zhoršovat, jsou:
· nadváha a obezita
· poloha při spaní na zádech
· nadměrná konzumace alkoholu
· léky na uklidnění, na spaní nebo na uvolnění svalového tonu
· kouření
· suchý vzduch v místnosti
· astma, alergie, chronická rýma, nachlazení
· zvýšené zastoupení mléčných produktů ve stravě
Porucha spánku spojená s chrápáním se projevuje ve 3 stupních:
1. Chrápání jako rušivý zvukový projev, které se také označuje jako „čisté“ chrápání, charakteristické nadměrným úsilím vdechnout vzduch, bez jiných komplikací, pouze se sociálním dopadem.
2. Únava, ospalost a podrážděnost s tendencí k dennímu mikrospánku, které jsou následkem nedostatečného spánku v noci.
3. Spánek s tzv. apnoickými pauzami (spánková apnoe), ve kterých osoba po několik vteřin nedýchá – podle délky pauzy a jejich četnosti se pak odvozuje závažnost této poruchy, která má významný vliv na celkový zdravotní stav.
Zde je několik tipů jak zmírnit příznaky chrápání:
1) Snažte se spát v poloze na boku s vyvýšenou hlavou.
2) Vyhněte se užívání léků působících tlumivě na centrální nervový systém.
3) Dodržujte správnou spánkovou hygienu. Jedná se o soubor postupů, které napomáhají usínání a dosažení kvalitního a vydatného spánku. Místnost by měla být dobře větraná, nepřetopená, vzduch zvlhčený – použít můžete také některé esenciální oleje. Z těchto olejíčků jsou vhodné například mátový, eukalyptový nebo levandulový. Snažte se dodržovat spánkový rytmus, před spaním nepijte alkohol, nepřejídejte se a nekuřte.
4) Posilujte svaly v oblasti jazyka a hrdla. Kromě speciálních cviků můžete vyzkoušet i zpěv, který posiluje svaly v oblasti nosohltanu.
5) Pokuste se snížit hmotnost, máte-li nadváhu nebo jste obézní.
Další možnosti léčby:
Přípravky proti otoku sliznice – je-li na vině podrážděná a oteklá sliznice, můžete pro krátkodobou úlevu použít nosní kapky, které pomáhají sliznici splasknout (např. Otrivin, Nasivin, Olynth). Účinné látky, které tyto kapky obsahují, nejsou však vhodné pro dlouhodobé používání. Pokud se tedy váš stav ani po týdnu nezlepší, navštivte lékaře a poraďte se, jak nejlépe postupovat dál. V případě chronické rýmy, alergií nebo astmatu by měl zvolit vhodnou léčbu specialista – alergolog nebo plicní lékař.
Speciální přípravky ke zmírnění chrápání:
· PSSST! ústní sprej proti chrápání, který obsahuje směs bylinných výtažků (např. eukalyptus, světlík, šalvěj)
· Adenol sprej a kapky proti chrápání, které se nanášejí do těsné blízkosti chrápajícího. Obsahují směs bylin, které zlepšují prokrvení tkání a uvolňují dýchací cesty.
· Náplasti proti chrápání (např. Questeplast, WUNDmed) slouží k nalepení na nos v oblasti nosních dírek tak, aby se vstup do nosu co nejvíce rozevřel.
Tyto přípravky však slouží jen jako pomocná léčba ke zmírnění 1. stupně poruchy spánku. V případě 2. a 3. stupně je namístě návštěva praktického lékaře, který nás může odeslat na speciální pracoviště (ORL ambulance, neurologie, spánková laboratoř). Chrápání totiž nelze podceňovat, protože může vést k závažným onemocněním jako například spánková apnoe nebo deprese.
Pavlína Stárková, DiS.
lékárna Centrum Mělník
srpen 2024
zdroj: www.lekarnickekapky.cz