Facebook

Za parazity považujeme živé organismy, které alespoň část svého života žijí na úkor jiného, většího organismu -hostitele. Hostiteli odebírají živiny a svým působením do něj vylučují toxiny a tím oslabují jeho fungování. Paraziti mohou být příčinou anémie, potravinových alergií, kožních obtíží a ekzémů, bolestí kloubů, únavy, poruch spánku, snížené imunity, opakovaných infekcí a zánětů, trvale zvýšené tělesné teploty a dalších.

Druhy parazitů, kde se vyskytují, přenos a příznaky

• Roup dětský - vyskytuje se ve střevě, přenáší se neumytýma rukama a vyznačuje se svěděním v konečníku (hlavně v noci)

• Škrkavka dětská - parazituje ve střevě, část jejího vývoje probíhá i v plicích, vajíčka se vylučují stolicí. Přenáší se buď špatně omytým ovocem či zeleninou nebo kontaminovanou vodou. Vyvolává bolest břicha, průjem, způsobuje ztrátu chuti k jídlu, úbytek na váze, v průběhu vývoje v plicích může způsobit kašel, dušnost nebo alergickou reakci.

• Škrkavka psí a kočičí - jde sice o parazita, který napadá psy a kočky, nicméně se může přenést i na člověka, u kterého napadá mozek, oči, játra či ledviny. Larvy a vajíčka tohoto parazita se nejčastěji vyskytují v půdě zahrádek, na pískovištích, parcích nebo hřištích. Přenáší se nejčastěji neumytýma rukama po kontaktu s kontaminovanou půdou, ale také nedostatečně tepelně upraveným masem nebo neomytým ovocem či zeleninou. Často se jí nakazí malé děti, zemědělci nebo zahrádkáři - zkrátka ti, kteří si hrají či pracují s hlínou či pískem. Nemoc probíhá často bez příznaků. Pokud parazit napadne oči, hrozí i oslepnutí.

• Tasemnice bezbranná - vyskytuje se ve střevě, kam se přenese pokud jíte syrové či nedostatečně tepelně upravené maso. Často se neprojevuje žádnými příznaky nebo jen nespecifickými trávicími potížemi (bolest břicha, slabost, hubnutí, průjem, svědění konečníku, zácpa, nevolnost)

• Měchožil zhoubný, Měchožil bublinatý (Echinokokóza, hydatidóza) - parazit napadá masožravce (lišky, psy nebo kočky), člověk je mezihostitelem. Nedostatečně omytým ovocem či zeleninou nebo neumytýma rukama z kontaminované půdy můžete do organismu dostat vajíčko parazita, které se pak vyvine v larvu. Ta projde střevní stěnou a putuje organismem - může vytvářet cysty v játrech nebo postihnout jakoukoli tkáň či orgán v těle. Pokud jsou napadena játra, projevuje se bolestí napravo pod žebry, nemocný hubne a může onemocnět i žloutenkou. Nebezpečí hrozí také mozku, kde může vzniknout echinokoková cysta.

• Motolice jaterní - vyskytuje se v trávicím traktu přežvýkavců, ovšem nedostatečně tepelně upraveným masem skotu, ovcí nebo ryb, případně kontaminovanou vodou nebo špatně omytým ovocem či zeleninou, které se vyskytují blízko pastvin se může přenést i na člověka, kde napadá především játra, žaludek, střevo či slinivku. Nemocný pak pociťuje tlaky v břiše, bolesti břicha, nechutenství, velmi zhubne. může trpět i silnými průjmy či déle trvající zácpou.

• Lamblie střevní - vyskytuje se v tenkém střevě, kam se může přenést kontaminovanou vodou nebo potravinami (neumyté ruce) a způsobit tak nemocnému vodnaté průjmy se zvýšeným množstvím hlenu či tuku ve stolici.

• Toxoplazmóza - je jí postižena až třetina Čechů. Do organismu se dostane pomocí kontaminované vody, ovoce či zeleniny nebo syrového masa. V těle vytváří cysty, ve kterých pak přežívá po celý život. Tato nemoc je často bez příznaků, projevit se může případným zvětšením lymfatických uzlin. Přesto je velmi nebezpečná hlavně pro těhotné ženy, kdy hrozí přenos z matky na plod a pro ty, kteří mají sníženou imunitu. Pokud dojde u těhotných k přenosu během 1. či 2. trimestru, může tento parazit vyvolat poškození plodu.

Při podezření na nákazu některým z parazitů je nutno navštívit lékaře. Diagnóza střevních parazitů se provádí laboratorním vyšetřením stolice, případně i krve. Toxoplazmózu lze diagnostikovat z krve. Lékař následně stanoví vhodnou léčbu.

Prevence

Nejvýznamnější prevencí je důsledné dodržování zásad osobní hygieny a hygieny stravování, tzn. dostatečně tepelně zpracovávat maso, před konzumací mýt ovoce a zeleninu, nekonzumovat syrové mléko a produkty z něj vyrobené, nepít vodu z pochybných zdrojů. Pokud sdílíte domácnost s domácími mazlíčky, je potřeba i je chránit proti parazitům.

Na závěr uvádím několik doplňků stravy přírodního charakteru, které lze doporučit jako preventivní, případně podpůrnou léčbu střevních parazitóz u člověka (nikoliv u zvířat). Phyteneo Vermophyt® kapsle, sirup, Wurm-Ex® tob, sirup. Uvedené doplňky stravy nejsou určeny k léčbě, ta zpravidla vyžaduje preparáty silnější, vázané na lékařský předpis.

Pokud se snažíme očistit naše tělo od parazitů, tj. užíváme antiparazitární léky, vhodné bylinky-ořešák královský, pelyněk pravý, hřebíček vonný, kurkuma, tymián, saturejka, vilcacora či doplňky stavy, je podstatné neopomínat i na změnu stravy a podpořit vyloučení parazitů z těla. Strava by měla být lehká s množstvím ovoce a zeleniny, omezte těžko stravitelné tuky, maso, vejce a kombinovaná jídla. Přidejte do stravy vlákninu nebo jíly, které urychlují střevní pasáž a váží na sebe množství látek, kterých se tělo potřebuje zbavit. K tomuto účelu se hodí například zelený jíl nebo přípravky na bázi křemíku-např. Silicolgel, medicínského uhlí nebopsyllia.


Mgr. Jadrná Markéta

lékárna Medicentrum Mělník

září 2024

zdroj: www.lekarnickekapky.cz