Jak předcházet kvasinkové infekci pomocí stravy?
Příčinou kvasinkové infekce (také candidosis, mykóza, plísňová infekce) je přemnožení některého z druhů kvasinek. Mykózy mohou mít celou řadu projevů od povrchových kožních plísní nohou až po systémové narušení rovnováhy střevní mikroflóry a související oslabení imunitního systému.
Nejlepší výživou pro kvasinky jsou jednoduché cukry a nejlepší cestou k jejich redukci je dieta, která výrazně omezuje příjem jednoduchých cukrů, a to včetně nižšího příjmu všech polysacharidů v prvních fázích léčebné stravy. Protiplísňová dieta by měla vést ke zlepšení stavu již po několika týdnech.
Čemu se v jídelníčku vyhnout?
- Upřednostňovat přirozené potraviny bez přílišné úpravy a chemických doplňků.
- Na dobu několika týdnů striktně vyřadit všechny zdroje cukrů. Cukry jsou mimo jiné schovány na příklad v kečupech, salátových zálivkách, nakládané zelenině.
- Vynechejte také zdroje kvasinek (droždí, kynuté pečivo) a houby.
- Po určitou dobu je vhodné maximálně omezit i obiloviny (k těm vhodnějším patří jáhly, pohanka, celozrnná rýže a quinoa). Rozhodně vynechte výrobky z bílé mouky.
Co naopak zařadit?
- Kvalitní bílkoviny (bílý jogurt, rybí nebo drůbeží maso, luštěniny) a zeleninu.
- Ideálními doplňky terapie kvasinkové infekce jsou probiotika (Lactobacillus, Biopron, Laktobacily) a vitamín H (Biotin Walmark). Osvědčený je také extrakt z grepových semínek (Naděje Grep, Citrovital), kyselina kaprylová nebo česnek a přípravky z něj (Naděje Česnek, Allicor – česnekové tablety).
- Při opakovaných závažnějších mykózách je vhodná podpora terapie Wobenzymem.
Při výskytu akutní kvasinkové infekce je také třeba ji léčit antimykotiky, jedná se o léčiva působící proti kvasinkám a plísním. V případě vaginální kvasinkové infekce jsou dostupné přípravky v různých formách s lokálním účinkem – vaginální čípky, krémy a vaginální tablety. Tyto přípravky si můžete pořídit v lékárně bez lékařského předpisu. Nejčastěji obsahují některou z těchto látek: klotrimazol (Canesten, Jenamazol, Clotrimazol AL) a ekonazol (Gyno-pevaryl). Existují rovněž antimykotika s celkovým účinkem, která jsou vázána pouze na lékařský předpis. Nejčastěji jsou předepisovány tablety s obsahem flukonazolu.
Více informací k léčbě kožních plísních najdete v našem minulém článku Kožní plísně.
Závažnější problémy vždy doporučujeme konzultovat s lékařem.
Mgr. Anna Šantorová
lékárna Centrum Mělník